איך לשמור על בגד ים שלך - Morena

איך לשמור על בגד ים שלך

אין דבר יותר מבאס מכתם על בגד הים החדש שלנו, אז ממה בעצם נגרמים הכתמים המעצבנים הללו, מה ניתן לעשות כדי למנוע את הופעתם ואם כבר הם מצאו את דרכם אל בגד הים מה ניתן לעשות כדי למזער את הנזק? 

המשיכי לקרוא ותגלי

מה גורם לדהייה והרס של בגד הים?

ישנם 4 גורמים עיקריים העלולים להוביל לדהייה והרס של בגד הים האהוב שלנו:

  1. כלור – זה לא סוד שבריכות מכילות כלור על מנת להרחיק חיידקים, פטריות ומזיקים שונים אחרים (אך כמובן שעדיין לא מדובר על חומר קסם המשמיד כל מזיק וחיידק) שנועד להגן על בריאותנו אך יחד עם זאת גורם לפגיעה והרס הבד. כמות הכלור וסוגו משתנה בהתאם לגודל הבריכה.

שימי לב כי בגדי ים העשויים מבדי לייקרה הנוטים להינזק מהר יותר מכלור מאשר בגדי ים העשויים מפוליאסטר.

  1. חשיפה לשמש – לא רק העור שלנו רגיש לנזקי השמש והקרינה – גם בגד הים שלנו עם הזמן יסבול מפגיעה.
  2. חומרי ניקוי שונים – שימוש בחומרי ניקוי אגרסיביים יגרמו בוודאות להרס של בגד הים ולכן יש להימנע משימוש בחומרים אלו.
  3. מגע עם חומרי טיפוח – מגע ישיר וממושך עם חומרים כגון: בושם, קרמים, שמנים ותכשירי הגנה יגרמו להרס של הבד.

 

אז לאחר שמנינו את הגורמים מה אנחנו בעצם יכולים לעשות על מנת למזער את הפגיעה ולהאריך את חיי הבד?


  1. רחצי את בגד הים עם חומץ – כן, אנחנו יודעים שזה נשמע אולי מוזר יש הממליצים על כביסה של בגד הים לאחר שימוש, כל מה שעלייך לעשות הוא לוהסיף 2 כפות חומץ לגיגית עם מים פושרים ולהשרות למשך 30-40 דקות . חומץ יאטום את הצבע ויאט את תהליך דהיית הבד.
  2. הרטיבי את בגד הים לפני ואחרי הכניסה לים ולבריכה – הבדים מהם עשויים בגדי הים שלנו הם כמו ספוג, רמת הספיגה שלהם במגע עם מים היא גבוהה ולכן כדאי לדאוג שהמגע הראשוני של בגד הים שלנו יהיה עם מים מתוקים ובכך נמנע ספיגה עודפת של כלור בבד, מאותה הסיבה מומלץ גם לשטוף את בגד הים לאחר הרחצה בים או בבריכה.
  3. כביסה – שוב?! כן, אנחנו מתנצלים אך בעונת הרחצה בגד הים שלנו נמצא בסביבה "פוגענית" וככל שנדאג לטפל בו בצורה נכונה ככה הוא יאריך את חיו, יראה נפלא וישרת אותנו נאמנה לאורך כל התקופה.

אז לאחר שחזרנו הביתה מבילוי בים או בבריכה רצוי לשטוף את בגד הים ידינית (באופן כללי יש להימנע מכיבוס בגד הים במכונת הכביסה והכנסתו למייבש כל אלו פוגעים בבד ובאיכותו ואף עלולים להרוס את בגד הים כליל אבל אם כבר החלטת להכניסו למכונה אנא עקבי אחר הוראות היצרן) במים פושרים \ קרים (הסיבה שמשמתמשים במים פושרים \ קרים היא כי מים חמים גורמים לסיבי הבד להתנפח ולהיפתח מה שיגרום לדהייה מהירה יותר של הצבע) ועם חומר ניקוי עדין (אבקת סודה לשתייה למשל מרעננת, מפיגה ריחות רעים ושומרת על הצבע של בגד הים) במידה ומדובר בבגד ים ביקיני כבסו את שני החלקים בנפרד. בשעה טובה הגענו לשלב הייבוש – סחטי (ידנית) את בגד הים בעדינות והניחי לייבוש על מגבת (רצוי לבנה על מנת למנוע העברה של צבע או הכתמה של בגד הים) במקום ללא שמש ישירה. השתדלי לא לתלות את בגד הים על חבל הכביסה מאחר ועודפי המים הקיימים על בגד הים עלולים לגרום להימתחות ופגיעה בבד לאור משקלם.

ומה עושים עם יש כתמים?

ראשית, ככל שבגד ים רטוב יושב יותר זמן ללא כביסה, כך גדלים הסיכויים לחדירת חיידקים לסיבים, מה שיוביל לכתמים וריחות שלא יעלמו מעצמם אז רצוי לטפל בכך במהרה.

  1. במידה ורכשת בגד ים לבן מתישהו במהלך חייך כנראה ששמת לב כי הוא נוטה להתלכך מהר יותר והכתם הנפוץ ביותר הוא הכתם הצהוב המעצבן הזה – שנגרם מהכלור בבריכה, הסיבה השנייה הנפוצה היא שאריות קרם הגנה, זיעה ושמנים למינהם.

אז מה לעשות? נסי להשרות את בגד הים בתמיסה עם חצי כוס סודה לשתייה מומסת בשני ליטרים מים קרים. הסודה לשתייה אמורה להמיס את הכתם. בשום מקרה אין להשתמש בחומר מלבין או אקונומיקה לצורך ניקוי או הסרת כתמים מבגד הים.

  1. דרך נוספת לנקות כתמי קרם הגנה למשל היא שימוש בסבון עדין, לימון ומלח כאשר את כל אלו יש להניח ישירות על הכתם, להניח לייבוש למשך 20 דקות ולאחר מכן לרחוץ ידנית.
  2. דרך נוספות פופולרית היא שימוש בחומץ, את החומץ יש להניח ישירות על הכתם, להשרות לחצי שעה ולאחר מכן לרחוץ ידנית בסבון עדין ומים פשורים. במידה ומדובר בכתם עקשני ייתכן ותצטרכי לחזור על הפעולה ולהשתמש במברשת שינים עדינה.

 

מקווים שהצלחנו לסייע לכן ולבגד הים שלכן לעבור את הקיץ הקרוב בשלום!

ותמיד חשוב לפעול ע"פ הוראות תווית היצרן של המוצר 

חזרי לבלוג בגדי ים